Rock music!
Postanite clan rock fourma
Rock music!
Postanite clan rock fourma
Rock music!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeRock forum portLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Nastanak grunga

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Chris
Spamer i rock'n'roll master
Spamer i rock'n'roll master
Chris


Number of posts : 3801
Age : 30
Ëîêàöè¼à : Saa moj Vladisav zauvek...
Registration date : 2008-06-10

Nastanak grunga Empty
PostSubject: Nastanak grunga   Nastanak grunga I_icon_minitimeTue Jul 07, 2009 3:40 am

By the early 1990s, rock was dominated by commercialized and highly produced pop, rock, and "hair metal" artists. MTV had arrived and promoted excessive focus on image and style. Disaffected by this trend, in the mid-1980s, bands in Washington state (particularly in the Seattle area) formed a new style of rock music which sharply contrasted the mainstream rock of the time.[13] The developing genre came to be known as "grunge", a term meaning "dirt" or "filth".[13] The term was seen as appropriate due to the dirty sound of the music and the unkempt appearance of most musicians, who actively rebelled against the over-groomed images of popular artists. Grunge fused elements of hardcore punk and heavy metal into a single sound, and made heavy use of guitar distortion, fuzz and feedback.[13] The lyrics were typically apathetic and angst-filled, and often concerned themes such as social alienation and entrapment, although it was also known for its dark humor and parodies of commercial rock.[13]

Bands such as Green River, Soundgarden, the Pixies, the Melvins and Skin Yard pioneered the genre, with Mudhoney becoming the most successful by the end of the decade. However grunge remained largely a local phenomenon until 1991, when Nirvana‘s Nevermind became a huge success thanks to the lead single "Smells Like Teen Spirit".[14] Nevermind was more melodic than its predecessors, but the band refused to employ traditional corporate promotion and marketing mechanisms. During 1991 and 1992, other grunge albums such as Soundgarden's Badmotorfinger and Alice in Chains' Dirt, along with the Temple of the Dog album featuring members of Pearl Jam and Soundgarden, became among the 100 top selling albums of 1992.[15] The popular breakthrough of these grunge bands prompted Rolling Stone to nickname Seattle "the new Liverpool."[16] Major record labels signed most of the remaining major grunge bands in Seattle, while a second influx of bands moved to the city in hopes of success.[17]
Back to top Go down
Bucher
Urednik
Urednik
Bucher


Number of posts : 877
Age : 31
Registration date : 2008-08-30

Nastanak grunga Empty
PostSubject: Re: Nastanak grunga   Nastanak grunga I_icon_minitimeTue Jul 14, 2009 3:11 pm

Malo(dobro mozda malo vise) opsirnije... :)

Grandz Muzika

Stilsko poreklo: Alternativni rok, Hardkor pank, Nezavisni rok, Hevi metal
Kulturolosko poreklo: rane 1980te, Sjedinjene Drzave, Pacificki severozapad
Tipicni instrumenti: Gitara - Bas - Bubnjevi
Mejnstrim popularnost: na vrhuncu tokom ranih 90tih i sredinom devedesetih, manja ali prisutna popularnost i u 2000tim
Podzanrovi: Post grunge (grunge bendovi nastali, posle zvanicnog gasenja grunge ere)
Regionalne grunge scene: Australija - Kalifornija - Oregon - Vasington (u drzavi Vasington je Sijetl)

Grandz muzika (poznata i pod imenom Zvuk Sijetla) je zanr, alternativnog roka, koji su inspirisali hardcore punk, heavy metal, i nezavisni rock pokreti. Postala je komercijalno uspesna kasnih osamdesetih i ranih devedesetih, da bi vrhunac popularnosti dostigla izmedju 1991 i 1994. Bendovi iz gradova na Pacifickom severozapadu Sjedinjenih Drzava, kao sto su Sijetl, Olimpija i Portland, stvorili su grunge, a kasnije su se proslavili i kod mejnstrim publike. Ovaj muzicki zanr je u Americi, blisko vezan za pojam "Generacija X" jer je grunge muzika popularnost dostizala bas u vreme, kada je rasla popularnost imena "Generacija X" za generaciju koja je tada uticala i stvarala popularnu kulturu.


Generacija X je pojam koji se odnosi na generaciju ljudi rodjenu u Zapadnom svetu (narocito na ljude rodjene u Australiji, Kanadi, Novom Zelandu, Porto Riku, Americi i Britaniji) nakon "bejbi bum" generacije, koja je rodjena neposredno posle Drugog svetskog rata. Iako jos traje rasprava u naucnim krugovima, na koje se tacno godine rodjenja odnosi ovaj izraz, za one koji su rodjeni od sezdesetih do ranih osamdesetih, smatra se da pripadaju ovoj demografskoj grupi. Ovaj izraz se koristi u demografiji, sociologiji i marketingu iako se najcesce koristi u popularnoj kulturi. Uticaj ove generacije na pop kulturu, poceo je osamdesetih i porastao je u devedesetim i dvehiljaditim.

Stil, koreni i uticaji na nastanak grungea

Karakteristicno za grunge muziku su uglavnom "prljava" gitara, jaki rifovi i tesko bubnjanje. "Prljavi" zvuk je rezultat promene stila kod standarnog nacina sviranja pank roka i ceste upotrebe distorzije za gitaru i fidbeka. Grandz ima sporiji tempo i disonantne harmonije, koje se obicno ne pojavljuju kod panka. Tekstovi su cesto puni napetoscu, besom, frustracijom, nezadovoljstvom, tugom, strahom i depresijom i to su teme, o kojima se najcesce peva u grunge pesmama. Ovi tekstovi su mozda rezultat osecanja napetosti, koje je uobicajeno u adolescenciji (mnogi grunge muzicari su poceli svoje karijere, kao tinejdzeri ili vrlo mladi odrasli), medjutim, drugi faktori, kao sto su siromastvo, nezadocoljstvo zbog socijalnih predrasuda i opste razocarenje sa drustvenim uredjenjem su takodje mozda uticali na tekstove grunga. U svakom slucaju, nisu se sve grunge pesme bavile emocijama. Nirvanina satiricna pesma In Bloom je odlican primer jednog duhovitog teksta. U stvari, dosta grunge pesama sadrze mracan ili veseo humor takodje (na primer Mudhoneyjev "Touch Me, I'm Sick!" ili Tadov "Stumblin' Man"), mada ovaj humor, cesto promakne publici. Dosta humora u grungeu je satira hevi metala i drugih formi rok muzike, koja je bila popularna tokom osamdesetih. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


Last edited by Bucher on Tue Jul 14, 2009 3:13 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
Bucher
Urednik
Urednik
Bucher


Number of posts : 877
Age : 31
Registration date : 2008-08-30

Nastanak grunga Empty
PostSubject: Re: Nastanak grunga   Nastanak grunga I_icon_minitimeTue Jul 14, 2009 3:12 pm

Grunge je evoluirao iz Pacificke severozapadne pank rok scene, inspirisan lokalnim pank bendovima, kao sto su The Fartz, The U-Men, fidbek i distorzija intenzivnih The Accused i pop pankera The Fastbacks. Pre svih, spori, teski zvuk od The Melvinsa je bio najveci uticaj na grunge. The Melvins i pank bend The Wipers (takodje imao uticaj na grunge) se smatraju cak i grunge bendovima, kod nekih fanova pravca, mada ih drugi stavljaju u klasu hardcore punk bendova.Pored svojeg pank porekla, grunge pokret ima jake korene u muzickoj i omladinskoj kulturi Americkog severozapada. Muzicka slicnost sa bendovima severozapada iz sezdesetih, kao the Wailers i narocito the Sonics, je nepogresiva.

Veruje se da je Mark Arm, pevac Seattle benda Green River (i kasnije Mudhoneyja), prvi upotrebio rec grunge da opise taj muzicki stil. Do duse Arm ga je koristio u pogrdnom smislu. Arm je opisao stil svog benda kao "cist grunge (cista prljavstina), cisto sranje". Mediji ovo nisu videli, kao negativan ili pogrdan izraz, i izraz je uskoro poceo da se koristi za svu muziku, koja je zvucala kao stil Green Rivera.
Verovatno se smatralo da je izraz odgovarajuci, zbog "prljavog" gitarskog zvuka, po kome je grunge poznat (sama rec grunge znaci "prljavstina") kao i nekonvencionalnog izgleda i nastupa vecine bendova ovog zanra, koji je bio u suprotnosti sa relativno izglancanim izgledom glam metal bendova iz kasnih osamdesetih.

Veruje se da je, Green River, formiran 1983, stvorio zanr i bio je velika inspiracija za mnoge grunge bendove uprkos relativno malom komercijalnom uspehu benda. Kada se bend raspao 1988, clanovi Green Rivera formirali su Mudhoney i Mother Love Bone, sa kojima su nastavili svoj stil. Green River, koji je koristio tezi zvuk u svojoj muzici, od vecine kasnijih grunge bendova, inspirisao je rane grunge bendove, kao sto su Soundgarden i Alice in Chains, da koriste slican teski stil. Ipak, zvuk zanra postao je miks ranog grunge stila i alternativnog roka, malo pre svog mejnstrim uspeha devedesetih. Najcesce se zasluge za identifikovanje zanra sa takvom muzikom ranog grungea i alternativnog roka pripisuju bas stilu Nirvane, koji je kombinovao zvuk rnaijih grunge bendova sa zvukom The Pixiesa. Nirvanino koriscenje Pixiesovog "mek uvod, jak refren" stil, popularisalo je ovaj stilski pristup u grungeu i drugim alternativnim rok zanrovima.

Jedinstveni zvuk grungea se cesto pripisuje izolovanosti Seattlea od drugih alternativnih rok scena. Ipak, smatra se i da su neki muzicari van oblasti Pacifickog severozapada uticali na grunge. Takvi bendovi severoistocni bendovi su Sonic Youth i Dinosaur Jr i smatraju se kao vazni uticaji na zvuk grungea. obe grupe su svirale sa mnogim bendovima Seattlea, koji su kasnije postizali popularnost. Uticaj the Pixiesa na Nirvanu ? a preko nje i na ostale bendove ? je takodje neporeciv. Neki misle da je i hardcore punk/alternativni rok bend Hüsker Dü iz Minesote imao uticaj. Posto je Neil Young svirao uzivo nekoliko puta sa Pearl Jamom i snimio album Mirror Ball sa njima, neki mediji su mu dali pogresnu titulu "Kum grandza" samo zbog njegovog rada sa svojim bendom Crazy Horse i zbog njegove ceste upotrebe gitare sa distorzijom. Australijski bend The Scientists i Detroitovi vodeci bendovi proto-punka the Stooges i MC5 su takodje imali uticaja.

Mudhoneyjev Steve Turner kaze da je ploca Black Flaga iz 1984, pod nazivom My War i koncerti, koji su promovisali tu plocu imali uticaj na mnoge bendove iz Seattlea. Na ovoj ploci ovaj Los Angeleski punk rock bend je usporio svoj tempo dosta i ubacio je zdravu dozu hevi metala, ali po cenu velike odbojnosti i gadjenja fanova benda. Turner kaze: "Puno ljudi, sirom zemlje, je mrzelo cinjenicu da je Black Flag usporio... ali ovde (u Seattleu) su svi bili odusevljeni ? svi smo bili u fazonu 'To!' Potpuno su uvrnuto i sjebano zvucali." Dok su elementi hevi metala dosli i u grunge zvuk, zanr je nastavio da bude lojalan svojim pank korenima. Mentalitet muzicara je i dalje bio ukorenjen u oank sceni i mnogi bendovi su jos uvek bili za DIY (Do It Yourself, uradi sam) etiku.


Hardcore punk bend Bad Brains je takodje imao veliki uticaj na sam grunge. Dave Grohl iz Nirvanae je rekao, "Gledanje Bad Brainsa uzivo, je bio, bez sumnje, uvek jedan od najjacih, najmocnijih iskustava, koje ste ikada mogli da imate... Zbog njih sam odlucio da postanem muzicar, prakticno su mi promenili zivot i zivote svakoga ko je imao priliku da ih vidi uzivo." Drugi clan Nirvana i basista Krist Novoselic rekao je da je njihov singl "In Bloom" "zvucao kao Bad Brains pesma." Bad Brainsovi albumi I Against I i Quickness pomogli su da se kombinacija hardcore i metal stilova spoji u jedan zvuk.

Grunge koncerti su bili poznati po tome da su bili jednostavni i direktni nastupi, sa puno energije. Grunge bendovi su izbegavali slozene visokobudzetne nastupe, po kojima su muzicari iz drugih muzickih zanrova bili poznati, kao na primer hevi metal izvodjaci. Izbegavali su kompleksne svetlosne zrake, pirotehniku i ostale vizuelne efekte, koji nisu imali veze sa sviranjem muzike na koncertu. Oni su nastupali, kao da su neki lokalni bend, koji je dosao na svoju malu svirku, samo sa svojim instrumentima i sa samim sobom, kao vizuelnom predstavom (takodje, nisu trosili ni paru vise, nego sto je bilo neophodno za postavljanje svog koncerta). Koncerti jesu imali neku interaktivnost, publike i muzicara i to preko fanova u prvim redovima, koji su reagovali na svaki potez muzicara na razne nacine. Na primer, fanovi i muzicari su zajedno skakali na publiku sa bine, koja ih je potom prenosila na rukama, tresli su glavom gore dole u ritmu muzike i skakali su gore dole, medjutim, publika na grunge koncertima je bila najpoznatija po vrlo zivim sutkama. Ovi fanovi, koji su hteli interakciju sa muzicarima, uglavnom su bili u prvim redovima kod bine, da bi bili sto blizi bendu i da bi mogli da reaguju nosenjem na skakanje clanova benda u publiku ili na neke druge reakcije benda.
Back to top Go down
Bucher
Urednik
Urednik
Bucher


Number of posts : 877
Age : 31
Registration date : 2008-08-30

Nastanak grunga Empty
PostSubject: Re: Nastanak grunga   Nastanak grunga I_icon_minitimeTue Jul 14, 2009 3:12 pm

Mejnstrim popularnost

Pre nego sto je postao popularan, grunge su slusali uglavnom ljudi, koji su i sami bili muzicari. Bendovi bi svirali u klubovima sa vrlo malom posecenoscu, gde su i malobrojni prisutni uglavnom bili drugi muzicari u drugim bendovima, koji su takodje nastupali u takvim lokalima. Ljudi koji su bili u publici, a nisu bili muzicari, bi uglavnom, na pitanje: Da li ste dosli da slusate bend, odgovarali da su se samo sklonili od kise (Sijetl je vrlo kisovit grad). Kada su bendovi poceli da izdaju albume, nezavisne izdavacke kuce, su postale kljucne za distribuciju ove muzike lokalnoj publici. Vecina uspesnijih bendova, ere, imala je za izdavaca, izdavacku kucu Sub Pop iz Sijetla. Druge izdavacke kuce na Pacifickom severozapadu, koje su takodje pomogle u promovisanju grungea su EMpTy Records, Estrus Records, C/Z Records, i PopLlama Records.

Prvobitno izdanje na kome je zabelezen grunge bila je kompilacija iz 1986 pod nazivom Deep Six, koju je izdala C/Z Records (kasnije ju je ponovo izdala A&M izdavacka kuca). Na ploci se nalazilo nekoliko pesma od sest bendova: Soundgarden, the Melvins, Green River, Malfunkshun, Skin Yard, i the U-Men; Za mnoge od njih, ovo je bio prvi put da im se neka pesma pojavi na ploci. Bendovi su imali "uglavnom tezak, agresivan zvuk, koji je stapao sporiji tempo hevi metala i intenzivnost hardkora". Kako je to Sub Pop producent Jack Endino rekao, "Ljudi su u to vreme govorili, 'Dobro, kakva je ovo muzika? Nije metal, nije pank, sta je? '[. . .] Ljudi su rekli 'Eureka! Ovi bendovi svi imaju nesto zajednicko.'" Kasnije osamdeset seste Bruce Pavitt objavio je Sub Pop kompilaciju 100 pesama novih izvodjacima, kao i EP plocu Green Rivera Dry As A Bone, kao deo njegove nove producentske kuce Sub Pop. Rani katalog izdanja Sub Popa, opisivao je Green Riverov EP kao "ultra-opustenu prljavstinu (upotrebljena je rec GRUNGE), koja je unistila moralne norme generacije".

Novembra 1988, Sub Pop je napravio prvi korak ka popularizaciji grungea i to svojom kampanjom the Sub Pop Singles Club; to je bila pretplatnicka usluga koja je omogucavala pretpalatniku da dobija svakog meseca u posti nove singlove od lokalnih bendova.
Ovo je povecalo popularnost grungea na lokalnom planu i to je omogucilo Sub Popu da postane mocna kompanija na lokalnoj muzickoj sceni. Prema osnivacima Sub Popa Bruce Pavittu i Jonathan Ponemanu, grungeova popularnost pocela je da cveta kada su zamolili novinara Everett Truea iz Britanskog magazina Melody Maker da napise clanak o lokalnoj muzickoj sceni. Ovo je pomoglo da se za grunge cuje i van lokalnog podrucja tokom kasnih osamdesetih, cime je zanr dobio svoj prvi korak ka popularnosti. Za Mudhoney se cesto govori, da je imao najveci komercijalni uspehu to vreme od svih grunge bendova i da je bio najuspesniji grunge bend do kraja osamdesetih. Ipak, grunge nece postati ogroman nacionalni fenomen u Americi do devedesetih.

Smatra se da je Nirvana bila odlucucjuci bend za proslavljenje zanra 1991e. Popularnost Nirvanaine pesme "Smells Like Teen Spirit", sa albuma Nevermind, iznenadio je citavu muzicku industriju. Album je postao #1 hit u vecem delu sveta i poplocao je put za druge bendove, od kojih je najpopularniji bio Pearl Jam. Pearl Jam je u stvari izdao svoj debi album Ten mesec dana ranije od Nirvane u avgustu 1991, ali prodaja albuma je krenula tek posle uspeha Nirvanae. Za vecinu publike tada i kasnije, grunge je skoro potpuno poistovecen sa ova dva benda i njihovim pankerskim, pobunjenickim stavom prema mejnstrimu, kao i kulturnim i socijalnim ustanovama. Do 1993e, drugi popularni Seattle bendovi (pre svega Alice in Chains i Soundgarden) takodje su postali veoma uspesni. Neki bendovi iz drugih regiona, kao Stone Temple Pilots iz San Diego, Australiajski Silverchair, i Great Britainski Bush takodje su postali popularni sredinom devedesetih.

Vecina grunge fanova i muzickih kriticara verovala je da je grunge izronio, kao popularni zanr i d aga je prihvatila mejnstrim publika, kao reakcija na opadanje popularnosti glam metala. Glam metal bendovi, kao sto su Mötley Crüe, Poison, i Warrant, su dominirali toplistama tokom osamdesetih (narocito u Americi) i pored toga sto ih je kritikovala negativno vecina kritike. Glam metal je bio poznat po maco (neki kriticari su tvrdili i zenomrziteljskim) tekstovima, rifovima, kao da su iz himni i namernim nedostatkom socijalne svesti, narocito u trci da privlaci mejnstrim publiku. Ove stvari su bile popularne tokom osamdesetih, ali su pocele d aimaju suprotan efekat na publiku sto se vise blizio kraj decenije. Grunge je, medjutim, potpuna suprotnost glam metalu. Njegovi tekstovi su izbegavali maco stav i koristio se jednostavniji muzicki stil slican panku. Kada je javnost videla u grungeu alternativu, umesto slusanja kosmatog metala, popularnost glam metala je pocela da odumire, dok je popularnost grungea pocela da raste.

Grunge fanovi na Pacifickom severozapadu verovali su da su mediji dali preteranu vaznost oblacenju, koje su praktikovali grunge muzicari i fanovi, kao i ostalim aspektima lokalne kulture. Odeca koju su nosili grunge fanovi na Severozapadu u ranijim godinama grungea bila je mesavina pank estetike i obicne svakodnevne odece (gde je najzapazenija bila flanelna kosulja) u regionu. Ova "moda" nije nastala iz namernog pokusaja da se stvori privlacna moda odevanja, vec zbog jeftinoce takve odece i topline koju je ta odeca obezbedjivala u hladnjikavoj klimi regiona. Mediji, umesto da se fokusiraju na muziku, davali su ovoj modi, ogromnu dozu paznje. Ranih devedesetih, modna industrija je pocela da reklamira "grunge modu" kupcima, naplacujuci relativno visoke cene za odecu, za koju je smatrala da je popularna na grunge sceni. Na slican nacin, mediji su na grunge gledali kao na celu kulturu i povezivali je sa Generacijom X, kao pokusaj Generacije X da napravi kulturu, slicnu hipi kontrakulturi, koju je napravila prethodna generacija.Umesto da se fokusiraju na muziku, vecina medija se fokusirala na druge povrsne aspekte muzicara i fanova. Interesantan slucaj, na kome se vidi, kako je ova medijska kampanja popularisanja svega sto ima bilo kakve veze sa grungeom, nekada davala kontra efekte samim medijima, je bila prevara da postoji grunge govor, zbog koje je The New York Times odstampao laznu listu sleng termina, koji se navodno koriste na grunge sceni. Kasnije je Megan Jasper iz Sub popa dokazao da je ovo bila prevara. Okolnosti ove medijske kampanje su takodje zabalezene u dokumentarcu iz 1996te Hype!

Iako je takva povrsnost medija nervirala grunge fanove iz okoline Sijetla, vecina grunge muzicara iz te oblasti je nastavila da se oblaci na nacin, na koji su se oblacili i pre svoje popularnosti. Neki muzicari van ovog regiona takodje su poceli slicno da se oblace. U rok svetu skupa, dizajnirana odeca je bila odbacena i umesto nje je pocela da se koristi manje komlikovana odeca. Neki od obicnih delova garderobe, koji su poceli da se nose, bili su flanel, dzins, cizme (cesto Doc Martens) i Converse patike. \Mnogi mladji fanovi, van ovog regiona prihvatili su ovaj stil zbog svoje prkosnosti mormama popularne kulture te ere, na koju je vecina tih fanova gledala kao na kulturu, kojom dominiraju korporacije i koja je povrsna. U Engleskoj, omladina koja se oblacila u ovom stilu je ponekad nazivana grungeri, dok se termin grungies cesto koristio u Sjedinjenim Drzavama. Tradicionalna rock and roll upadljivost postala je uvredljiva za mnoge fanove rok muzike i inspirisala je anti modni trend. Za cudo, ovaj stav je pomogao modnoj industriji da progura svoju grunge modnu liniju, cime je okrenula odbojnost fanova prema modi, protiv samih tih fanova. Kao rezultat ovoga, mnogi grunge fanovi su prestali da se oblace po "tradicionalnom" stilu grungea, iako smao sto su ga prihvatili, pa je industrija prestala sa ovim marketingom ubrzo posle toga.

Mnogi znacajni dogadjaji desili su se za vreme gunge ere, u muzici, koji se mozda ne bi desili da grunge nikada nije postao popularan. Alternativni rok, koji se ranije mogao cuti samo u lokalnim klubovima, na koledz radijima i na stanicama koje su pustale muziku, koju su izdavale nezavisne izdavacke kuce, postao je popularan u mejnstrimu, jer su velike izdavacke kuce, posle uspeha grungea, pocele da traze nove opskurne (neobicne) muzicke pravce, koje bi mogli da prodaju publici. Putujuci festival Lollapalooza je nastao kao nekakav rezultat ovoga, gde su grunge bendovi bili njegov veliki deo u nastupima 1992 i 1993. U centru medijske paznje, grunge je postao deo pop kulture, sto se moglo videti, recimo u filmu iz 1992, Singles, gde je grunge imao veliku ulogu i u kome se pojavilo nekoliko grunge bendova. Nirvana i Sonic Youth su imali glavne uloge u dokumentarcu iz iste godine pod nazivom 1991: The Year Punk Broke. Riot grrrl, jos jedan hardcore punk pravac, nastao u Zapadnom Washingtonu (pa je vidjen kao zenska verzija grungea), postao je poznat, zbog medijske paznje na lokalnu muzicku scenu. Sa ovakvim pank podzanrovima, koji su postajali sve popularniji i sam pank je doziveo ozivljavanje, kroz bendove, kao sto su Green Day i The Offspring, koji su postigli veliki uspeh na svim toplistama. Nezavisne izdavacke kuce, koje su imale malo uspeha u poredjenju sa velikim izdavackim kucama, sada su mogle da prodaju albume sa istim ili slicnim uspehom, kao i velike kompanije (narocito u slucaju kompanija Sub Pop i Epitaph Records).

Opadanje mejnstrim popularnosti

Masovna popularnost grunge muzike je medjutim, bila kratkog daha.Nekoliko bitnih faktora je dovelo do ovoga. Iako neki od njih deluju, kao da su sami dokrajcili mejnstrim popularnost celog zanra, veruje se da je vise od jednog faktora uticalo, da se ovo desi.

Najveci broj fanova i muzickih istoricara, veruje, da je vecina grunge bendova bila previse suprotstavljena mejnstrim slavi, da bi mogla da ima dugotrajnu podrsku velikih izdavackih kompanija. Mnogi grunge bendovi, su odbijali da saradjuju sa velikim kucama, kada su im zatrazile da naprave slusljivije pesme za radio, koje bi navukle vecinu slusalaca da se zainteresuje za bend, zbog cega su ove kuce nasle druge grunge bendove, koji su bili vrlo voljni da to urade, po cenu ispranijeg zvuka, koji se nije svideo dugogodisnjim fanovima grungea. Jos jedan faktor koji je mozda doveo do pada grungeove mejnstrim popularnosti i okretanja velikih kuca ka nekim novim zanrovima, jer je grunge, koji je do tada bio popularan, prestao to da bude, je bilo i opadanje muzickih izdanja uopste 1996 Medjutim, moguce je da je ovaj pad prodaje bio posledica toga sto je industrija koristila ovakve isprane grupe, koje su pristajale da sviraju muziku po ukusu kompanija.

Drugi faktor, koji je mozda doveo do pada popularnosti grunge zanra, je bilo stvaranje zanra grungea, poznatog pod imenom post grunge. Post grunge, je bila varijanta grunge, laka za slusanje na radiju, kojoj je nedostajala ona prljavstina zvuka, na koju je vecina fanova grungea navikla. Veruje se da je ovaj zanr nastao pod uticajem direktora kompanija da se napravi nova verzija grungea, koja bi zvucala vise kao pop muzika i koja bi bila privlacnija vecem broju ljudi, pa bi se i vise prodavala. Sredinom devedesetih, velike kompanije su pocele da potpisuju sa nekoliko bendova, koji su imali takav zvuk i dali su im masovnu reklamu. Dok su neki od ovih bendova, kao sto su Silverchair i Bush, bili u stanju da postignu sirok uspeh, mnogi fanovi grungea su se odrekli post grunge bendova, jer su oni smatrali da su se oni prodali industriji. Ovo je najvidljivije u slucajevima Candleboxa i Collective Soula, koje je mrzela vecina grungera. Cak su i komercijalno uspesniji post grunge bendovi dobili ovakve optuzbe, od strane grungera, zbog cega su imali manji uspeh nego raniji grunge bendovi. Kako je grunge poceo da se gubi iz mejnstrima, tako su i post grunge bendovi, na primer, Creed i Nickelback takodje dobili negativan tretman od strane ljubitelja grunga.

Koriscenje heroina, kod grunge muzicara, je takodje bio veoma ozbiljan problem za opstanak nekih grupa. Andrew Woodova smrt od overdoza 1990te je bila prva velika tragedija za grunge tu scenu, koja je okoncala postojanje benda Mother Love Bone. Kurt Cobainova upotreba heroina, veruje se d aje doprinela njegovoj smrti (iako to nikada nije potvrdjeno). Smrti Kristen Pfaffa iz Holea i Layne Staleya iz Alice in Chainsa, 1994 i 2002, takodje su bile uzrokovane overdozom heroina. Mnogi veruju da je pad grungea poceo sa smrti Cobaina u aprila 1994. Ono sto je zanimljivo je da je Cobain cesto bio fotografisan u majci na kojoj je pisalo "Grunge je Mrtav."

Za mnoge fanove znara, tek je raspad pionirskog benda Soundgarden 1997me oznacio i konacan kraj vremena grungea u mejnstrimu. Tokom nekoliko narednih godina, popularnost grungea u mejnstrimu se brzo zavrsila. Mnogi grunge bendovi su nastavili d aidu na ture, da sviraju koncerte, sa manjim uspehom, ukljucujuci i najznacajniji od njih Pearl Jam. Grunge muzika i dalje ima svoje fanove i mnogi i dalje izrazavaju svoju muzicki ukus preko interneta. Grungeova mejnstrim popularnost i dalje pokazuje nekakav kontinuitet u popularnosti preko Nirvaninih izdanja, koja su izasla posle njenog raspada. Na primer prethodno neobjavljena pesma "You Know You're Right" postala je hit na svim listama 2002e, a boks set With the Lights Out je postao najprodavaniji boks set svih vremena.

Vreme postojanja bendova

Napomena: Bendovi u zelenoj boji, vise ne postoje. Bendovi u narandzastoj boji su i dalje aktivni od 2006te (gde siva predvidja mogucnost nastavka rada bendov ai u nekoj blizoj svojoj buducnosti).

Najcuveniji grunge Sijetl bendovi

Alice in Chains
Green River
Love Battery
Mad Season
Malfunkshun
Mono Men
Mother Love Bone
Mudhoney
Nirvana
Pearl Jam
Screaming Trees
Skin Yard
Soundgarden
Tad
Temple of the Dog


Najcuveniji bendovi grungea van oblasti Sijetla

The Fluid (Denver, Kolorado)
Hole (Los Angeles, Kalifornija)
L7 (Los Angeles, Kalifornija)
The Nymphs (Los Angeles, Kalifornija)
Stone Temple Pilots (San Diego, Kalifornija)
Back to top Go down
Sponsored content





Nastanak grunga Empty
PostSubject: Re: Nastanak grunga   Nastanak grunga I_icon_minitime

Back to top Go down
 
Nastanak grunga
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Nastanak post - grunga
» Nastanak pop punka
» Nastanak New Ravea
» Nastanak emo muzike
» Nastanak britpopa

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Rock music! :: Rock muzika :: 1990e :: Grunge-
Jump to: