Rock music!
Postanite clan rock fourma
Rock music!
Postanite clan rock fourma
Rock music!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeRock forum portLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Bijele strijele (Zagreb)

Go down 
AuthorMessage
Chris
Spamer i rock'n'roll master
Spamer i rock'n'roll master
Chris


Number of posts : 3801
Age : 30
Ëîêàöè¼à : Saa moj Vladisav zauvek...
Registration date : 2008-06-10

Bijele strijele (Zagreb) Empty
PostSubject: Bijele strijele (Zagreb)   Bijele strijele (Zagreb) I_icon_minitimeTue Oct 13, 2009 7:33 pm

Jedan od prvih zagrebačkih sastava Bijele strijele nastao je u leto 1961. godine na radnoj akciji izgradnje savskog nasipa Origi¬nalnu postavu grupe činili su bubnjar Mario Braco Škrinjarić (rođen 1945.., umro 1968), basista Željko Ilić (rođen 1944.), gitarista Zlatko Tretinjak (rođen 1943,.), gitarista Ivi¬ca Banfić (rođen 1944.), gitarista Ignac Pavković (rođen 1943.) i pevači Ranko Bačić (ro¬đen 1944), Milan Gelb (rođen 1945 ) i Vla¬dimir Rubčić (rođen 1944.)
Kao i ostali, karijeru su započeli skida¬njem hitova Klifa Ričarda i grupe Shadows, a sa pojavom The Beatles sviraju njihove pes¬me. Vlasnici su prve domaće rock ploče, singla na kome su prepevi stranih hitova "Svi trče oko Sue" ("Runaround Sue"), "The Wanderer", "Rastanak" ("Sealed Wit A Kiss") a tu je njihova instrumentalna tema "Strijele". Singl su snimili u postavi koju su pored tro¬jice navedenih pevača činili Ivica Banfić koji je prešao na bas gitaru, solo gitarista Zlatko Sović (rođen 1943.), klavijaturista Dražen Susić (rođen 1941), bubnjar Mario Škrinja¬rić i gitarista Zlatko Tretinjak. Početkom janu¬ara 1963 godine, u vreme kada izlazi prva ploča, učestvuju na festivalu Zagreb 63. Izvode pesmu "Ti si moje proljeće" a prate i kvartet 4M u pesmi "Platno, boje, kist i twist". Obe pesme se pojavljuju na zajedni¬čkom singlu sa kvaretom 4M. U to vreme grupu napušta Ranko Bačić a zamenjuje ga pevač Ivan Balić. Među prvima su počeli da izvode i sopstveni materijal što im obezbeđuje veliku popularnost u Jugoslaviji. Zani¬mljivo je da se na njihovoj drugoj EP ploči našao instrumental "Lađica" koji je baš za njih napisao ruski kompozitor Vladimir Sjedoje, autor čuvene pesme "Podmoskovske večeri" Na sledećem singlu objavljuju pes¬mu "Mrzim taj dan", prepev "Unchain My Heart" Reja Čarlsa (Ray Charles) Pesma po¬činje zvukom orgulja, snimljenim u crkvi, što je u to vreme bio originalan aranzmanski zahvat
Početkom 1964 godine Bijele strijele svi¬raju redovne igranke u popularnim zagre¬bačkim prostorima Palače i Glazbenjak, pra¬te na jugoslovenskoj turneji Karla Metikoša i snimaju poslednju ploču na kojoj su prepe¬vi hitova The Bealtes: "Love Me Do", "From Me To You", "Please, Please Me" i "I Want To Hold Your Hand" Pored toga, prate i kvartet 4M u prepevu pesme "She Loves You" za potrebe jednog drugog EP izdanja
Sredinom šezdesetih nisu uspeli da izdrže konkurenciju novih sastava jer su se čvrsto držali početaka rock muzike i u proleće 1966. godine prestaju sa radom. Kožul jed¬no vreme predvodi grupu Strijelice, ali bez većeg uspeha
U čast grupe, njihova kompletna disko¬grafija nastala u periodu od 1962 do 1964. godine objavljena je na CD-u "Izvorne snim¬ke" u okviru edicije "Kad je rock bio mlad" 1994 godine.

Diskografija
Singlovi
"Svi trče oko Sue" / "The Wanderer" / "Strijele" / "Rasta¬nak" (Jugoton 1963)
"Ti si moje proljeće" / "Platno, boje, kist i twist" (Jugo¬ton 1963)
"Divan krajolik"/ "Šeći, ne trči" (Jugoton 1963)
"Prilika za ljubav" / "Medison" / "Doviđenja" / "Lađica" (Jugoton 1963)
"Ritam i želje"/"Mrzim taj dan" (Jugoton 1963)
»Oprosti što sam opet tu" / "Voli me" / "Ljubav nas čeka" / "Zbog nje" (Jugoton 1964)

Album
"Izvorne snimke" (Croatia Records 1994)

Spoiler:
Spoiler:
Back to top Go down
 
Bijele strijele (Zagreb)
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Boa (Zagreb)
» Azra (Zagreb)
» Animatori (Zagreb)
» Asanovic Tihomir Pop (Zagreb)

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Rock music! :: Rock muzika :: Domaća rock scena-
Jump to: